Historia portu lotniczego w Gdańsku

historia

Pierwszy cywilny port lotniczy w Gdańsku powstał po I Wojnie Światowej na bazie lotniska wojskowego z 1910 roku, położonego we Wrzeszczu, dawnym Langfuhr. Był to port administrowany przez Senat Wolnego Miasta Gdańska.
W latach dwudziestych lotnisko w Gdańsku stało się portem o międzynarodowym charakterze: nie tylko docelowym, lecz również tranzytowym. Korzystały z niego samoloty różnych towarzystw, między innymi flota powietrzna Niemiecko-Radzieckiego Towarzystwa Lotniczego DERULUFT / Deutsch-Rusische Luftverkehrsgesellschaft, które eksploatowało linię z Berlina do Leningradu i Moskwy.
Bardzo dobre warunki gdańskiego portu pozwoliły na uruchomienie stałych połączeń z Warszawą, Elblągiem, Szczecinem, Malborkiem, Olsztynem, Królewcem i Berlinem.

W latach 1922-1939 lądowały w Gdańsku samoloty typu Fokker-VII/1M, Junkers F-13, Lockheed L-10A „Elektra”, PWS-24, Lockheed L-14H „Super Elektra”, Douglas DC-2 i Junkers Ju-52. W latach 1929-1935 z usług lotniska korzystało ok. 1500 pasażerów rocznie. Do 1974 roku lotnisko w Gdańsku-Wrzeszczu obsługiwało linie bezpośrednio łączące Gdańsk z Warszawą, Szczecinem, Bydgoszczą, Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Rzeszowem.

Na przestrzeni tego czasu stopniowo uruchamiano połączenia międzynarodowe. Szczególnie częste były połączenia w sezonach letnich z Kopenhagą, Sztokholmem, Berlinem, Budapesztem, Warną i Burgas. Ponadto samoloty czarterowe latały z Gdańska do wielu innych portów zagranicznych.

2 maja 1974 roku port lotniczy został przeniesiony z Wrzeszcza do Gdańska-Rębiechowa. Lotnisko w Rębiechowie był pierwszym polskim portem lotniczym wybudowanym całkowicie od podstaw. Położony na Wysoczyźnie Kaszubskiej, 10 kilometrów na zachód od Gdańska i 23 kilometry na południe od Gdyni, na obszarze 240 ha stanowił znaczący potencjał rynkowy dla obsługi transportu lotniczego.

Aby podwyższyć jakość oferowanych usług i w pełni sprostać wymaganiom pasażerów i przewoźników, pod koniec XX wieku wybudowano nowy terminal pasażerski o standardzie europejskim. W roku obchodów 1000-lecia miasta Gdańska – 4 sierpnia 1997 roku odprawiono w nim pierwszego pasażera. Dzisiaj Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest częścią krajowego, europejskiego i światowego systemu transportowego. Jako trzeci co do wielkości port lotniczy w Polsce stanowi zapasowe lotnisko dla portu lotniczego w Warszawie.